[an error occurred while processing this directive]

2011 Humorous Speech and Evaluation Contests


Special Note

Areas with four or fewer Clubs as of July 1st may send 1st and 2nd place winners from the Club contests to the Area level contest. Divisions with four or fewer Areas as of July 1st may send 1st and 2nd place winners from the Area contest to the Division contest.


Some Areas and Districts have changed!

To see your club's area and division, please visit our List of clubs by division and area.


Untitled Document

District 58 Area and Division Contest Schedule:
Humorous Speech and Speech Evaluation Contests, Fall, 2011

Division/
Area

Area/Division Governor

Area Contest Date

Area Contest Venue

Contest Time

 

Contact Email

 

Division A

Richard Trowbridge, ACS, LDREXC

9/10/2011

SAIC, 1141 Remount Road Suite 300
N. Charleston, SC 29405

9:00 AM

divagov@toastmasters-d58.org

 

Area 11

Janette Brown, CC

8/29/2011

SAIC, 5617 North Rhett Avenue, N. Charleston, SC 29405

6:00 PM

Ag11@toastmasters-d58.org

 

Area 12

Roger Tulk, ACB, CL

 

 

Ag12@toastmasters-d58.org

 

Area 13

Charles Dixon, CC

8/24/2011

American Heritage Training, 9565 William Aiken Ave., Suite 105
Ladson, SC 29456

6:30 PM

Ag13@toastmasters-d58.org

 

Area 14

James A. Dent, CC

9/6/11

SAIC, 5617 North Rhett Avenue, N. Charleston, SC 29405

6:30 PM

Ag14@toastmasters-d58.org

 

Area 15

Keith S. Watson, ACS, ALB

8/27/2011

Palmetto Electric New River Office, 1 Cooperative Way
Hardeeville, SC 29927

10:00 AM

Ag15@toastmasters-d58.org

 

Division B

Rajesh S. Mathur, DTM

 9/10/2011

SAIC, 1141 Remount Road Suite 300
N. Charleston, SC 29405

1:00 PM

divbgov@toastmasters-d58.org

 

Area 21

Mark McGue, CC

8/13/2011

Pinopolis Uniterd Methodist Church 1833 Pinopolis Road Pinopolis SC 29469

3:00 PM

Ag21@toastmasters-d58.org

 

Area 22

Maria Blowe, CC

8/30/2011

Blackbaud, 2000 Daniel Island Dr. Daniel Island SC

6:30 PM

Ag22@toastmasters-d58.org

 

Area 23

Glenn Stafford, ACS, ALB

8/31/2011

Zeus Greek Restaurant

Ag22@toastmasters-d58.org

 

Division C

Louie Dicks, ACB

 9/24/2011

 BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

9:00 AM

divcgov@toastmasters-d58.org

 

Area 31

Cassandra Fuller, CC

9/8/2011

314 Chesterfield Street South, Aiken, SC 29801-7147
(803) 642-2020; http://www.abbe-lib.org/aiken/index.asp

6:30 PM

Ag31@toastmasters-d58.org

 

Area 32

Leslie Slaughter, CC

8/20/2011

Irmo Public Library

Ag32@toastmasters-d58.org

 

Area 33

Melinda Huggins, CC, CL

9/10/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

11:00 AM

Ag33@toastmasters-d58.org

 

Area 34

Rick Kirkland, ACS, ALB

9/10/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

9:00 AM

Ag34@toastmasters-d58.org

 

Division D

Angela Geiger, CC, ALB

9/24/2011

 BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

3:00 PM

divdgov@toastmasters-d58.org

 

Area 41

Teresa Elswick, CC, CL

8/20/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

10:00 AM

Ag41@toastmasters-d58.org

 

Area 42

Robert Baukman, ACS, CL

8/20/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

1:00 PM

Ag42@toastmasters-d58.org

 

Area 43

Jennifer Rust, CL

9/15/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

7:00 PM

Ag43@toastmasters-d58.org

 

Area 44

Andy Hanschu,

8/30/2011

St Phillip Neri Church, Fort Mill

6:30 PM

Ag44@toastmasters-d58.org

 

Division E

Sheila Crawford, CC, ALB

9/24/2011

 BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

12:00 PM

divegov@toastmasters-d58.org

 

Area 51

Victoria Perry, CC

9/10/2011

BCBS Tower Auditorium, 2501 Faraway Drive, Columbia

2:00 PM

Ag51@toastmasters-d58.org

 

Area 52

Kimberly Bryson, CC

 

 

 

Ag52@toastmasters-d58.org

 

Area 53

George Stukes, ACS, CL

9/10/2011

 Bethea Baptist Retirement Community and Health Care Center,
157 Home Avenue, Darlington, SC 29532

10:00 AM

Ag53@toastmasters-d58.org

 

Area 54

Joshua Phiri, ACS

9/10/2011

Room 250, SiMT, 1951 Pisgah Road, Florence, SC 29502

11:00 AM

Ag54@toastmasters-d58.org

 

Division F

Flora Ratliff, ATMB, CL

10/1/2011

Pelham Road Library (Symmes Branch), 1508 Pelham Road, Greenville

2:00 PM

divfgov@toastmasters-d58.org

 

Area 61

JoNell (Jody) Usher, CC, CL

9/29/2011

 Holy Trinity Lutheran Church Fellowship Hall, 209 Broad St.
(entrance on E Highland.), Anderson, SC

6:30 PM

Ag61@toastmasters-d58.org

 

Area 62

Paul T. Crowley

9/13/2011

 Mauldin Public Library, 800 West Butler Road, Greenville, SC

6:30 PM

Ag62@toastmasters-d58.org

 

Area 63

Kristen Keener, ACS

9/10/2011

Pelham Road Library (Symmes Branch),
1508 Pelham Road, Greenville

11:30 am

Ag63@toastmasters-d58.org

 

Area 64

Harold Hughes, CC

9/10/2011

Pelham Road Library (Symmes Branch), 1508 Pelham Road, Greenville

9:30 AM

Ag64@toastmasters-d58.org

 

Area 65

Ruth Witty, ACB, CL

9/10/2011

Mauldin Library, 800 W. Butler Road, Mauldin, SC

3:30 pm

Ag65@toastmasters-d58.org

 

Division G

Ted Hardwicke, ACB, CL

10/1/2011

Pelham Road Library (Symmes Branch), 1508 Pelham Road, Greenville

10 AM

divggov@toastmasters-d58.org

 

Area 71

Larry Thornton, ACB, CL

9/25/2011

 YMCA of Greater Spartanburg
266 S. Pine Street, Spartanburg, SC

1:30 PM

Ag71@toastmasters-d58.org

 

Area 72

William Fuller, CC

9/10/2011

 Mauldin Public Library, 800 West Butler Road, Greenville, SC

2:00 PM

Ag72@toastmasters-d58.org

 

Area 73

Nick Graham, CC, CL

8/28/2011

Greenville Hughes Main Library. 25 Heritage Green Plaza, Greenville, SC

 2:30 PM

Ag73@toastmasters-d58.org

 

Area 74

RonaldĀ  D. Warner

9/10/2011

 Pelham Road Library (Symmes Branch), 1508 Pelham Road, Greenville

1:30 PM

Ag74@toastmasters-d58.org

 

 

[an error occurred while processing this directive]